Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie wybrać kółka transportowe - na oponce gumowej czy twarde z poliamidu?

2023-06-21

Zestawy kołowe do wózków magazynowych są dostępne z różnego rodzajami kółek, co stwarza wybór między kołami twardymi a kołami z pełną oponką gumową. Odpowiedni wybór będzie wpływał na wydajność pracy oraz koszty firmy. Oto kilka wskazówek, jak dokonać odpowiedniego wyboru kół transportowych do zestawów kołowych.


Jeśli chodzi o kółka twarde, takie jak poliuretanowe i poliamidowe, są one idealne do równych i twardych posadzek betonowych. Koła wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliamid lub poliuretan, są często wybierane ze względu na swoją przystępną cenę. Mogą być całkowicie wykonane z tworzywa, najczęściej w kolorze białym, lub z połączenia poliamidowej piasty z poliuretanową bieżnią. Poliuretan jest bardziej trwałym tworzywem, dlatego znajduje zastosowanie w bieżni koła. Istnieją również koła wykonane ze stopów aluminium, żeliwa lub stali, z opaską poliuretanową. Metalowa piasta zwiększa trwałość i nośność kół, a opaska poliuretanowa chroni posadzkę betonową przed uszkodzeniem.

Natomiast koła miękkie, z oponką pełną gumową, są stosowane na innych rodzajach podłoża niż posadzka betonowa. Są idealne dla kostki betonowej, kostki brukowej, płytek ceramicznych, nierównego betonu, progów, utwardzonych podłoży gruntowych itp. Opona gumowa amortyzuje nierówności podłoża i chroni podłogę przed uszkodzeniem.

Najprostsze i najtańsze koła z oponką gumową mają oponkę nieprzytwierdzoną do piasty (założoną na "wcisk"). Często są to koła gumowo-stalowe, gdzie piasta metalowo-gumowa składa się z dwóch skręconych blaszanych talerzyków z zamocowaną oponką gumową. Tego typu kółka znajdują zastosowanie w wózkach magazynowych i gospodarczych do sporadycznego transportu.

Bardziej zaawansowane technologicznie koła z oponką gumową mają oponkę zamocowaną na piastę w procesie wulkanizacji gumy. Oponka jest trwale połączona z piastą i nie może się zsunąć w wyniku bocznych sił, na przykład podczas skręcania pod dużym obciążeniem.

W przypadku kół z oponką gumową stosuje się dwa rodzaje gumy: czarną, solidną gumę odporną na ścieranie oraz szar

pixel