Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sklep internetowy z kołami przemysłowymi Rzeszów PROCASTORS.PL


Koła do dużych obciążeń ALPUKoła do dużych obciążeń ALPUKoła żeliwne do dużych obciążeń ZPU

 

Historia koła

W dzisiejszym wpisie przybliżymy historię i wynalazek koła.

Trudno jest z dzisiejszej perspektywy wyobrazić sobie jak wyglądałby świat bez koła. Jest ono obecne praktycznie wszędzie, począwszy od transportu poprzez rolnictwo i przemysł, a na wojsku kończąc. Samochody, pociągi, samoloty, rowery - jak przemieszczalibyśmy się na duże odległości gdyby nie koło? 

Pierwsze prototypy koła to najprawdopodobniej siermiężne konstrukcje złożone z 3 kawałków drewna połączonych ukośnie deską z czego później wycinany okrągły kształt. W środowiskach ubogich w drewno stosowano zamiast niego kamień. Pierwsze konstrukcje były bardzo wytrzymałe, ale też niezwykle ciężkie co wiązało się z użyciem bardzo dużej siły by wprawić je w ruch. Przełom nastąpił gdy zaczęto podejmowanie prób "odchudzenia" konstrukcji poprzez wycinanie dziur w okręgu. Przeskok technologiczny nastąpił gdy zaczęto stosować szprychy. Taki model koła wynaleziono w Europie, Chinach i zachodniej Azji, a po roku 2000 r. p.n.e było już szeroko rozpowszechnione. 

Do dnia dzisiejszego tajemnicą pozostaje to, kto i kiedy wynalazł koła. Bazując na badaniach archeologicznych, prawdopodobnie było to około 8 tysięcy lat p.n.e w Azji.
Najstarsza rzecz przypominająca koło została odkryta na terenie Iraku (dawna Mezopotamia) i datuję się ją na ok 3500 r. p.n.e. Przypuszcza się, że koło to zostało wykonane przez cywilizację sumeryjską z połączonych ze sobą desek. W późniejszych okresach historycznych konstrukcja ta była ulepszana, np. przez Egipcjan, którzy konstruowali koła ze szprychami i stosowali je w rydwanach (około 2000 lat p.n.e) i Herytów, żyjących na terenach dzisiejszej Turcji.

Polecane

pixel