Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Koła metalowe do maszyn rolniczych Słubice PROCASTORS.PL


Koła do dużych obciążeń ALPUKoła do dużych obciążeń ALPUKoła żeliwne do dużych obciążeń ZPU

Podział zestawów kołowych ze względu na sposób mocowania

a) zestawy skrętne mocowane na płytkę montażową

Skręt zestawu wokół osi pionowej jest możliwy dzięki zamontowanej głowicy skrętnej z łożyskowaniem. Umożliwia ona płynne manewrowanie urządzeniem. Płytka posiada otwory montażowe umożliwiające zamocowanie zestawu kołowego za pomocą elementów łącznych (np. śruby) do urządzenia. Koło zamontowane jest zazwyczaj z niewielkim przesunięciem poziomym pomiędzy osiami łożyska skrętnego i koła, aby umożliwić płynny skręt. To przesunięcie nazywamy wysięgiem. 

Różnica w stosunku do wcześniej opisywanego zestawu ogranicza się do zastosowania hamulca. Są trzy typy hamulców stosowanych w zestawach:

-hamulec dwufunkcyjny- w tym przypadku po naciśnięciu dźwigni hamulca następuje zwolnienie hamulca  koła jak i płytki skrętnej(blokada kierunku)

-hamulec koła - blokowane jest tylko koło

-blokada kierunku - stosowana w przypadku gdy chcemy ograniczyć manewrowość urządzenia, sprawia że urządzenie porusza się w linii prostej

Są to zestawy, których widelec nie posiada głowicy skrętnej, czyli jak ma to miejsce w przypadku zestawu skrętnego z blokadą kierunku, umożliwia poruszanie się w linii prostej. 

d)  zestawy skrętne mocowane na otwór.

Są zestawami, które posiadają głowicę skrętną umożliwiającą obrót zestawu wokół osi pionowej. Dzięki głowicy skrętnej jest możliwe płynne manewrowanie urządzeniami. Mocowanie zestawu umożliwia otwór umieszczony centralnie na szczycie widelca. Mocowanie na jeden otwór ułatwia mocowanie w urządzeniach w których jest ograniczone ilość miejsca do zamocowania.

e)  zestawy skrętne mocowane na trzpień.

Posiadają głowicę skrętną zakończoną trzpieniem. Mamy dwa podstawowe rodzaje trzpieni gładki oraz gwintowany. Ten rodzaj mocowania w bardzo prosty sposób umożliwia zamocowanie zestawu kołowego do urządzenia, ponieważ podsiada w sobie element mocujący.

Polecane

pixel